شستن لباس های سفید با ۸ روش موثر

شستن لباس های سفید

در پست‌های قبل درباره رنگ سال ۱۴۰۰ صحبت کرده‌ایم. بیشتر بانوان اهل دنیای مد و فشن لباس‌هایشان را متناسب با رنگ سال انتخاب و خریداری می‌کنند اما لباس‌های سفید از آن دسته لباس‌هایی هستند که هر بانویی باید در کمد لباس‌هایش چند مدل لباس با این رنگ داشته باشد زیرا هیچگاه قدیمی و دمده نمی‌شود.

لباس سفید بیشتر از لباس روشن و تیره در معرض لک شدن، تغییر رنگ و زرد شدن است. در نتیجه، سفید نگه‌داشتن این لباس‌ها می‌تواند نسبتاً چالش‌برانگیز باشد. خوشبختانه با دانستن چگونگی مرتب‌سازی صحیح لباس‌های خود در ماشین لباسشویی و همچنین سفیدکردن آنها با خیال راحت می‌توانید لباس‌های سفید را بدون کاهش کیفیت و ظاهر کلی آنها بشویید.

در ادامه با ۸ روش شستن لباس‌های سفید برای جلوگیری از ایجاد لکه در آنها آشنا می‌شویم:

۱.مرتب‌سازی و تفکیک لباس­ های سفید.

لباس‌های سفید خود را از هر لباسی که کنار آن قرار دارد جدا کنید. سفیدها همیشه باید جدا از لباس‌های دیگر شسته شوند تا از انتقال رنگ و ایجاد لکه در آنها جلوگیری شود. حتماً سفیدهایی را که روی آنها رنگ است نیز جدا کنید تا رنگ‌دهی آنها روی لباس‌های کاملاً سفید تأثیر نگذارد.

حتی لباس‌هایی با رنگ کم (مانند بژ و رنگ‌های پاستلی) می‌توانند به لباس‌های سفید شما رنگ دهد. حتماً این لباس‌ها را از دیگر لباس‌های سفید خود نیز جدا کنید.

۲.مرتب­ سازی لباس ­ها باتوجه‌به جنس پارچه

انواع جنس های پارچه

سفیدها را بر اساس نوع پارچه مرتب کنید تا در دماهای مختلف شسته شوند. تمام پارچه‌های محکم، حوله‌ها، شلوار جین، پنبه‌ها و لباس‌های حاوی الیاف دست‌ساز را درون یک دسته قرار دهید. سپس تمام پارچه‌های ظریف خود از جمله ابریشم، لباس زیر، اسپند کس و غیره را در یک دسته دیگر قرار دهید. پارچه‌های محکم خود را در آب گرم و پارچه‌های ظریف خود را در آب سرد بشویید.

همچنین نوع پارچه تعیین می‌­کند که لباس شما باید با چه روشی شسته شود. پارچه‌های مقاوم خود را در صورت کثیف شدن زیاد با روش شستشوی سریع یا سنگین شسته و پارچه‌های ظریف خود را با دست بشویید. مرتب‌سازی پارچه‌هایتان به این روش به شما امکان می­‌دهد لباس‌های خود را در گرم‌ترین دمایی که تحمل می‌کنند بدون آسیب‌دیدن شستشو دهید.

بخوانید  استایل مینیمال چیست؟ با ساده گرایی شیکترین ظاهر را داشته باشید

۳.مرتب­ سازی لباس ­ها بر اساس برچسب آن ها

برچسب لباس ها

اگر از نحوه مرتب‌سازی خود مطمئن نیستید، برچسب آن را بررسی کنید. برچسب‌های لباس دستورالعمل شستشو را برای دمای آب، چرخه شستشو و اینکه آیا می‌توانید از مواد سفیدکننده استفاده کنید یا خیر ارائه می‌­دهند.

لباس‌های سفید مرتب شده خود را بر اساس سطح کثیفی لباس به دسته‌­های اضافی تقسیم کنید. لباس‌هایی که به‌شدت کثیف شده‌اند را در یک توده، لباس‌های نسبتاً کثیف را در توده دوم و لباس‌های نسبتاً تمیز را در توده سوم قرار دهید. این کار از لکه‌دار شدن لباس‌های سفید و آلودگی موجود در لباس‌های سفید جلوگیری می‌­کند.

۴. جداگانه شستن لباس در ماشین لباسشویی و خشک‌کن

هر دسته از لباس‌ها را هر بار به‌صورت جداگانه در دستگاه بشویید. تنظیمات ماشین لباسشویی را متناسب با جنس پارچه انجام دهید سپس لباس‌های خود را مانند حالت معمول در خشک‌کن خشک کنید.

۵.جلوگیری از کم‌رنگ شدن لباس­ های سفید

بیش از آنچه دستورالعمل‌ها توصیه می‌­کند از شوینده در شستن لباس‌های سفید استفاده نکنید. با استفاده از درپوش مواد شوینده، مقدار دقیقی از شوینده را بر اساس دستورالعمل بسته‌بندی به لباس‌های خود اضافه کنید. استفاده از مواد شوینده اضافی می‌­تواند منجر به تجمع کثیفی بیشتری شده و بیشتر در لباس‌های سفید دیده می‌­شود. مقدار مواد شوینده­ای که باید استفاده کنید به‌اندازه بار و سطح مقاومت مارک شوینده شما بستگی دارد.

درعین‌حال برای شستن لباس‌ها از مواد شوینده با مقدار کم استفاده نکنید. دستورالعمل‌های سازنده را تا آنجا که ممکن است دقیقاً دنبال کنید تا لباس‌های سفیدتان در بهترین حالت ممکن شستشو و نگهداری شوند.

اگر می‌­خواهید علاوه بر مواد شوینده، لباس‌های خود را با سرکه بشویید، پس از اتمام استفاده از مواد شوینده، سرکه را در دوره شستشو اضافه کنید. در غیر این صورت، لباس‌های شما روغنی می­‌شوند.

۶.قبل از شستن لباس لکه‌دار، لباس ­ها را با آب سرد و سرکه بشویید

قبل از شستن لباس‌های سفید لکه‌دار، آنها را در آب سرد بخیسانید. از اسفنج آغشته به آب سرد برای ازبین‌بردن لکه‌های قهوه، شراب یا خون استفاده کنید. لکه‌ها را به‌شدت بشویید سپس اجازه دهید لباس قبل از شستن حدود ۱۵ دقیقه بماند.

بخوانید  کندن برچسب از روی لباس بدون آسیب

این کار را دراسرع‌وقت پس از لکه‌دار شدن لباس انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید. از آب داغ روی لکه‌ها استفاده نکنید چون ممکن است باعث پررنگ‌تر شدن و ماندگاری بیشتر آنها شود که باعث خراب‌شدن لباس‌های سفید شما می‌شود.

نکته: اگر لباس‌های شما لکه زیربغل دارند قبل از انداختن آنها در ماشین لباسشویی آنها را حدود یک ساعت در سرکه سفید بخیسانید تا لکه پاک شود.

۷.از گرم‌ترین آب استفاده کنید

در شستن لباس‌های سفید از گرم‌ترین آبی که می‌توانید برای نوع پارچه‌ای که می‌شویید استفاده کنید. آب گرم در ازبین‌بردن میکروب‌ها و باکتری‌ها و همچنین جلوگیری از محو شدن لباس‌های سفید مؤثرتر است. لباس‌های بسیار آلوده خود را در آب گرم، پارچه‌های محکم و لباس‌های متوسط آلوده را در آب گرم و پارچه‌های ظریف خود را در آب سرد بشویید.

بر اساس برچسب‌های مراقبت، درجه حرارت آب را در صورت لزوم تنظیم کنید تا از جمع‌شدن یا خراب‌شدن لباس جلوگیری کند. به‌عنوان‌مثال، لباس‌های ساخته شده از نایلون، اسپند کس، لیک را و برخی از مخلوط‌های پنبه ممکن است در آب گرم جمع شوند.

۸. از سفیدکننده استفاده کنید.

مایع سفیدکننده وایتکس

در شستن لباس‌های سفید استفاده از سفیدکننده روی پارچه‌های دیگر به‌غیراز لباس‌های جنس پنبه ممنوع است. سفیدکننده معمولاً به سفید شدن لباس کمک می‌کند اما مارک‌های سفیدکننده حاوی کلر و اکسیژن می‌­تواند برخی از پارچه­ها را ضعیف کرده و باعث شود لباس‌های سفید خاکستری یا زرد به نظر برسند. اگر می‌خواهید یک‌پارچه مصنوعی را سفید کنید، سفیدکننده را با مواد خانگی که دارای خاصیت سفیدکنندگی طبیعی هستند مانند نصف فنجان (۱۲۰ میلی‌لیتر) آب‌لیمو، سرکه سفید، جوش شیرین یا پراکسید هیدروژن جایگزین کنید.

این مواد همچنین سفیدی لباس را بیشتر می‌کنند بدون اینکه خطری برای سمی شدن لباس و تحریک پوست ایجاد کنند.

سفیدکننده را به لباس خود اضافه کنید تا سفیدی لباس بیشتر به نظر برسند. فرمول‌های عامل بلوینگ با آزادکردن مقدار کمی رنگ آبی در آب، رنگ سفید را سفیدتر می‌کند که به طرز متناقضی برای درخشان شدن سفیدی لباستان کار می‌کند.

بخوانید  اگر یک اندام گلابی شکل دارید، چگونه لباس بپوشید؟

عامل سفیدکننده به طور معمول در طول چرخه شستشو از بین می­‌رود؛ بنابراین پس از افزودن آن به لباس در حین شستشو دیگر نگران آن نخواهید بود. برچسب‌های لباس‌های خود را بررسی کنید تا از سفید شدن آنها اطمینان حاصل کنید. مثلث توخالی روی برچسب مراقبت به این معنی است که می‌توان از هر ماده سفیدکننده‌ای روی آن ماده استفاده کرد. یک مثلث پر از خطوط مورب به این معنی است که فقط سفیدکننده‌های غیر کلر را می‌توان برای آن مورد استفاده قرارداد. یک مثلث سیاه‌وسفید که روی آن خطوطی ضربدری شده است به این معنی است که نمی‌توان آن ماده را سفید کرد.

یکی از مواردی که باید به آن توجه شود تنظیم درجه حرارت دستگاه است بهتر است درجه دستگاه را روی گرم‌ترین آن قرار دهید.

لباس‌های خود را در ماشین لباسشویی روی درجه گرم‌گرم قرار دهید. با گرما اطمینان حاصل می‌شود که سفیدکننده در طول چرخه شستشو فعال می‌شود. تمام تنظیمات دیگر را همان‌طور که معمولاً برای لباس‌هایی که می‌شویید بگذارید.

به‌عنوان‌مثال، اگر در حال شستن مقدار کمی لباس سفید ظریف هستید، دستگاه را روی تنظیمات “بار کم” و “ظریف” قرار دهید.

نکته: قبل از افزودن لباس خود حتماً مواد شوینده را به چرخه شستشو اضافه کنید.

طبق دستورالعمل سازنده، سفیدکننده را به چرخه اضافه کنید. روی بطری سفیدکننده بسته به‌اندازه، حجم و نوع پارچه­های شسته شده دستورالعمل‌های خاصی در مورد مقدار افزودن سفیدکننده به آب قرار دارد. از کلاهک اندازه‌گیری همراه با بطری برای اندازه‌گیری مقدار صحیح سفیدکننده استفاده کنید و آن را به دستگاه سفیدکننده دستگاه خود اضافه کنید.

در نهایت باید گفت لباس‌های سفید از جمله البسه زیبا و موردعلاقه بانوان خوش سلیقه هستند که برای بالابردن طول عمر و زیبایی آنها اگر روش‌های فوق را کاملاً به‌صورت صحیح انجام دهید سفید ماندن لباس‌هایتان تضمینی خواهد بود.

همچنین در آخر شما می‌توانید برای خرید مانتو عمده و فروش پالتو عمده به صفحات مورد نظر بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.