۸ اصول مراقبت و نگهداری لباس و افزایش عمر آن

همه ما می‌توانیم با خرید مارک‌ها و مجموعه‌های بزرگ و همچنین دادن فرصت دوم به کالاهایی که از قبل برایمان است (کالاهای استفاده شده خودمان)، یک کمد گسترده بسازیم. این‌طور نیست؟ در نهایت، داشتن یک کمد لباس گسترده به معنای استفاده حداکثر از آنچه دارید؛ بنابراین، مهم است که از لباس‌هایی که متعلق به شماست، درست نگهداری کنید تا دوام بیشتری داشته باشد. افزایش طول عمر متوسط ​​لباس‌های شما (۲/۲ سال) فقط با سه ماه استفاده از هر نکته می‌تواند باعث کاهش ۵-۱۰٪ اثرات کربن، آب و ضایعات شود. آماده هستید برخی از عادات خوب و تازه را در زندگی خود اضافه کنید؟ در اینجا ما اصول مراقبت و نگهداری لباس را که می‌توانید با رعایت آن لباس‌های خود را تا زمانی که ممکن است عالی جلوه دهید. پس با مانتو گرند همراه باشید.

۱.بیشتر از کمیت به دنبال کیفیت باشید.

اولین اصول مراقبت و نگهداری لباس این است که روی لباس‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که کیفیت بهتری داشته باشد. جنس باکیفیت بالاتر اغلب بیشتر دوام می‌آورند زیرا با مواد مقاوم‌تری ساخته می‌شوند و برای تحمل زمان ساخته شده‌اند؛ بنابراین آنها می‌توانند در برابر شستشوی و سایش‌های متعدد مقاومت کنند.

از خود بپرسید: بخش‌های اصلی کمد لباس شما چه مواردی هستند که سبک شخصی شما را تکمیل می‌کنند؟ آیا با سایر وسایل کمد لباس شما مطابقت دارد؟ سعی کنید روی بخش‌های اصلی کمد را باکیفیت بالاتر سرمایه‌گذاری کنید چون ممکن است ارزش کمی هزینه بیشتر را داشته باشد. بااین‌حال، توجه داشته باشید که قیمت‌های بالاتر همیشه کیفیت بالا را تضمین نمی‌کنند.

برخی از عواملی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد تا لباس‌های جنس خوب را تشخیص دهید. می‌توانید به دنبال دوخت و پارچه‌های باکیفیت بالا باشید. پارچه‌های طبیعی مانند پنبه و کتان عالی هستند.

علاقه‌ای به‌صرف هزینه بیشتر برای جنس باکیفیت ندارید؟ برو سراغ دست‌دوم! اگرچه این تلاش بیشتری برای یافتن لباس اندازه لازم است، شما می‌توانید قطعات دست‌دوم یا قدیمی را بیابید که کم استفاده شده‌اند و همچنین جنس خوبی دارند.

پهن کردن لباس

۲.از لباسهای خود درست نگهداری کنید!

منظور ما این نیست که شما باید روی لباس خود یا هر چیز دیگری از آن محافظت می‌کنید، محافظ بزارید! هرچند، همه ما باید از آنها در برابر آسیب و لکه‌ها محافظت کنیم. به‌عنوان‌مثال، هنگامی‌که در خانه خود برای شام مهمان دارید، لباس زیبایی به تن می‌کنید، هنگام آشپزی پیش‌بند بپوشید. پیش‌بند می‌تواند لباس شما را در برابر بیشتر لکه‌ها و نشت‌هایی که هنگام آشپزی اتفاق می‌افتد محافظت کند! این بی‌نقص نیست اما به شما ایده می‌دهد.

بخوانید  استایل مینیمال چیست؟ با ساده گرایی شیکترین ظاهر را داشته باشید

شما می‌توانید راه های چگونه از لباس‌ها خوب مراقبت کنیم را در این مقاله بخوانید.

اگر اتفاقی لکه‌هایی پیدا کردید، مطمئن شوید که هرچه زودتر با یک‌قلم پاک‌کننده لکه یا معجون سرکه و جوش شیرین، آنها را از بین می‌برید. هرچه مدت‌زمان بیشتری لکه را به حال خود رها کنید، ازبین‌بردن آن دشوارتر می‌شود. بعد ازبین‌رفتن لکه آن را درون ماشین لباسشویی بیندازید.

یک زن با پیش بند

۳.آیا واقعاً لازم است آن را بشویید؟

عرق کرده، بدبو و کثیف است؟ خوبه! اما نه واقعاً: شستن کمتر لباس‌های شما می‌تواند در شرایط مناسب آنها را حفظ کند. به‌عنوان‌مثال شلوار جین و ژاکت پس از هر بار پوشیدن نیازی به شستشو ندارد! شلوار جین در واقع برای این ساخته شده است! لباس‌هایی مانند تیشرت و لباس ورزشی باید بعد از هر بار پوشیده شدن شسته شود زیرا آنها با پوست شما تماس نزدیک‌تری دارند در نتیجه بیشتر کثیفی و عرق جذبش می‌شوند. بعضی‌ها فکر می‌کنند یکی اصول مراقبت و نگهداری لباس این است که آن را همیشه تمیز نگه‌دارند. بله درست است، لباس باید تمیز باشد و نه اینکه زیاد آن را در لباسشویی بیندازید.

لباسشویی می‌تواند باعث خشن شدن لباس‌های شما شود و گاهی به لباس آسیب برساند. به این فکر کنید که هروقت لباس‌هایتان را در ماشین لباسشویی می‌اندازید چه چیزی را پشت سر می‌گذارید. وقتی در خشک‌کن قرار می‌گیرد احتمالاً رنگ اصلی خود را از دست می‌دهد، ازهم‌پاشیده می‌شود و سپس کوچک می‌شود. تا زمانی که بو ندهند یا به‌وضوح کثیف نشده باشند، نیازی به شستن لباس‌های خود پس از هر بار پوشیدن نیست.

ممکن است فکر کنید بیشترین میزان هدررفتن انرژی در شستن لباس از خشک‌کن است. بااین‌حال، ماشین لباسشویی شما بیشترین کمک را به هدررفتن آب می‌کند. در یک چرخه متوسط​، ماشین‌های لباسشویی تقریباً ۵۰ لیتر آب در هر بار شستشو مصرف می‌کنند. نیازی به ذکر نیست که انتشار مواد شیمیایی سمی از شوینده‌ها و نرم‌کننده‌ها باعث آلودگی میکرو پلاستیک می‌شود که برای زندگی دریایی مضر است. بدیهی است که لباس‌ها برای مراقبت از آنها باید شسته شوند، در غیر این صورت در نهایت نمی‌پوشیم. بهترین روش برای به‌حداقل‌رساندن ردپای محیطی لباسشویی شما این است که بعضی از لباس‌های خود را به‌دفعات کمتری بشویید.

لباس شویی

۴. چهارمین اصول مراقبت و نگهداری لباس:برچسبهای مراقبت را نادیده نگیرید

این یکی اصول مراقبت و نگهداری لباس را کم تر کسی رعایت می‌کند. برچسب‌های مراقبتی به یک دلیل وجود دارد و ممکن است ما در بی‌توجهی کامل به آنها مقصر باشیم. امکانش هست اگر لباس‌های ما در دمای خیلی بالا شسته شوند آب برود یا تیشرت‌های سفید به علت شسته شدنش با لباس‌های تیره‌تر تغییر رنگ دهد. این‌ها فقط دو نتیجه بالقوه به‌خاطر پیروی نکردن از دستورالعمل‌های مراقبتی است.

بخوانید  کندن برچسب از روی لباس بدون آسیب

برچسب های مراقبت

 

دفعه بعدی، ممکن است بخواهید قبل از بریدن برچسب‌های مراقبت، خوب فکر کنید. بله، برچسب‌های مراقبت می‌توانند خارش‌آور و ناراحت‌کننده باشند، بنابراین اگر تصمیم به قطع آنها دارید، آن را یادداشت کنید یا از دستورالعمل‌های مراقبت برای رجوع در آینده عکس بگیرید.

۵.در صورت امکان لباسهای خود را در هوا خشک کنید.

یکی دیگر از روش‌های درست نگهداری لباس نحوه خشک‌کردن آن است. استفاده زیاد از خشک‌کن باعث آب رفتن تاروپودها و خراب‌شدن حالت کشی آن می‌شود؛ بنابراین، خشک‌کردن در هوا روی یک‌بند لباس یا یک رخت، بسیار بهتر از انداختن آن در خشک‌کن است زیرا از چسبیدن الکتریسیته به پارچه جلوگیری می‌کند.

خشک کردن لباس با هوا

 

همچنین، اگر لباس‌های خود را به روش صحیح خشک کنید، ممکن است نیازی به اتو کشیدن نداشته باشید! پس از بیرون آوردن لباس‌های شسته شده از ماشین لباسشویی، اغلب آن‌ها به‌صورت دسته‌ای جمع می‌کنند؛ بنابراین، اولین کاری که باید انجام دهید این است که ابتدا لباس‌ها را تکان دهید و سپس آنها را به شکلی که می‌خواهید بپوشید درآورید. به‌این‌ترتیب، شما می‌توانید چین‌وچروک لباس خود را به حداقل برسانید. علاوه بر اینکه لباس‌هایتان زیبا به نظر می‌رسند، می‌توانید در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی کنید (و همچنین بابت قبض برق خود نیز مهربان خواهید بود).

۶.لباسهای خود را بهدرستی انبار کنید.

یکی از روش‌های افزایش عمر لباس درست نگهداری کردن از آن است. از نگهداری لباس‌های خود در مکان‌هایی مانند حمام یا زیرزمین خود که احتمال رشد باکتری و آسیب رساندن به آنها وجود دارد، خودداری کنید. بهتر است آنها را در یک محیط تمیز، خشک و خنک نگهداری کنید که هیچ تماسی با نور مستقیم آفتاب ندارد تا در شرایط خوبی قرار بگیرند. به‌این‌ترتیب می‌توانید به لباس‌ها فضای تنفسی برای جلوگیری از چروک شدن و کم‌رنگ‌شدن بدهید در غیر این صورت ممکن است طول عمر آنها کاهش یابد.

همچنین، نحوه سازماندهی لباس‌های شما نیز می‌تواند در طول عمر آنها تأثیر بگذارد. در اینجا برخی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید تا از لباس‌ها درست نگهداری کنید وجود دارد:

  • ژاکتهای سنگین خود را تا کنید: چرا؟ آویختن ژاکت‌های سنگین خود به‌جای تا زدن، باعث کشش قابل‌توجه پارچه می‌شود. شما با یک ژاکت شل و نرم و آویزان روبرو می‌شوید که شاید دیگر تمایل به پوشیدن آن نداشته باشید.
  • از آویزهای چوبی استفاده کنید: آویزهای چوبی کمی گران‌ترند اما قطعاً ارزش آن را دارند زیرا می‌توانند از لباس‌های شما بهتر مراقبت کنند. آویزهای پلاستیکی می‌توانند شانه‌ها و خط گردن لباس‌های شما را دراز کنند.
بخوانید  اگر یک اندام گلابی شکل دارید، چگونه لباس بپوشید؟

۷.تعمیرات و تغییرات را انجام دهید.

ظهور مد سریع، انگیزه کمتری برای تعمیر و ترمیم به جامعه داده است زیرا مد سریع باعث می‌شود لباس‌ها بسیار مقرون‌به‌صرفه باشند. مجموعه‌های مد، زمانی فقط در سه فصل بودند، پاییز / زمستان و بهار / تابستان. امروزه روندهای روبه‌رشد بیشتری وجود دارد که ممکن است مصرف‌کنندگان سعی در ادامه آن داشته باشند.

هزاران آموزش وجود دارد که می‌تواند به شما در یادگیری برخی از روش‌های اساسی اصلاح کمک کند. یک دکمه شل یا یک نخ آزاد دارید؟ شما می‌دانید که به‌جای خرید لباس جدید، آن را برطرف کنید. اگر مطمئن نیستید، می‌‎توانید به یک خیاط قابل‌اعتماد مراجعه کنید.

از سوی دیگر، می‌توانید از جاهایی جایی که خدمات تعمیراتی ارائه می‌دهند، خرید کنید. می‌توانید آرام بنشینید و آرام باشید زیرا آنها می‌توانند از عهده تعمیرات شما برآیند!

شلوار

۸.آخرین و نه کماهمیتترین اصول: لباسهای خود را دوست داشته باشید

برای اینکه هرچه بیشتر لباس بپوشید، باید عاشق لباس خود باشید. سعی کنید با یک ظاهر طراحی شده به روش‌های جدید، از دید کاملاً جدیدی به آنها نگاه کنید. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید آنها را با تکیه‌ها یا اکسسوری مختلفی که قبلاً با آنها استفاده نکرده‌اید، ترکیب کنید. فقط با این کار می‌توانید احساس کنید که با ایجاد لباس‌های جدید با وسایلی از قبلاً در اختیار دارید کمد لباس خود را گسترش داده‌اید!

اگر لباس خود را دوست ندارید، به‌احتمال زیاد، مرتباً آن را نخواهید پوشید و مدت طولانی در کمد شما نخواهد ماند.

زن در‌حال انتخاب لباس

خب تا اینجا مطالب اصلی اصول مراقبت و نگهداری لباس رو گفتیم خدمتتان ممنون میشیم نظرتان رو بدین به ما. راستی برای خرید مانتو عمده و فروش پالتو عمده می‌توانید کلیک کنید و از آخرین‌مدل‌های ما دیدن کنید.

منبع: سایت مدیوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.