چگونه متناسب با فرم بدنی خود لباس بوشیم؟

آگاهی از تیپ بدنی!

نوع بدن زنان بسیار متفاوت است، چطور می‌توان لباسی را پیدا کرد برای تیپ بدنی شما مناسب باشد؟ نکته اصلی آگاهی از تناسب بدن است، و اینکه برای برجسته‌کردن بهترین ویژگی‌های (بدن) از مد استفاده کنید و دیگر موارد (منفی بدن) را بپوشانید.

در ابتدا مشخص کنید تیپ بدنی شما از چه نوعی است. به منحنی‌های (بدن) خود توجه کنید. ببینید که چطور نیم‌تنه، کمر و باسنتان را به یکدیگر متصل کرده‌اند. سایز نیم‌تنه، کمر و باسن خود را اندازه‌گیری کنید. بسته به‌اندازه هر قسمت شما می‌توانید مشخص کنید نوع بدنتان به چه شکل است تا لباسی متناسب را پیدا کنید. هیچ نوع بدنی بهترین یا بدترینی وجود ندارد. یک نوع (بدنی) خاص ممکن است در محل شما مد باشد، بااین‌حال، به این معنی نیست که نوع بدن شما “بد”است. همه تیپ‌های بدنی دارای جنبه‌های مثبت منفی هستند. آگاهی از تیپ بدنی مربوط به لباس پوشیدن است تا شما عالی نظر برسید. حتی بدن مدل‌ها نیز در یکی از این دسته‌ها قرار می‌گیرند.

 • ببینید آیا تیپ بدنی شما سیب است یا خیر. معمولاً به‌عنوان سنگین‌وزن (از سمت بالا) توصیف می‌شوند. معمولاً حدود ۱۴ درصد از زنانی است که نیم‌تنه آنها سه اینچ یا بیشتر از لگنشان بزرگ‌تر است. اگر تیپ بدنی شما سیب است، تنها با نگاه به آیینه این را متوجه شوید.
 • به طور معمول اندام‌های باریک، مخصوصاً بازوها، اما شانه‌های پهن ویژگی‌های عمده این نوع بدن است.
 • وزن در اطراف قسمت میانی و دور سینه شما متمرکز شده و گاهی اوقات از نظر ظاهری نیم‌تنه بزرگ‌تر و شکم برآمده‌تر است.
 • اگر به طور طبیعی نیم‌تنه‌ای کوچک‌تر دارید، وزن می‌تواند در اطراف شکم شما جمع شود.
 • درست در زیر قسمت میانی، دور کمر شما می‌تواند مشخصات جزئی داشته باشد، بنابراین به این نوع تیپ‌های بدنی سنگین‌وزن گفته می‌شود.
 • اگرچه ممکن است قسمت بالایی (بدن) شما طرف سنگین‌تر باشد، اما پاهای شما باید باریک‌تر باشد.
 • ببینید آیا تیپ بدنی شما گلابی است یا خیر. ممکن است تیپ بدنی شما گلابی باشد. در این شکل بدن از قسمت پایینی سنگین‌وزن یا مثلثی شکل است. حدود ۲۰ درصد از زنان باسنی بزرگ‌تر از نیم‌تنه دارند.
 • شما خیلی راحت و سریع متوجه می‌شوید که آیا تیپ بدنی شما از این نوع است یا خیر، قسمت‌های پایینی بدن شما: باسن، ران و گاهی اوقات پشتتان بزرگ است.
 • شانه‌ها باریک‌تر و شیب‌دار هستند نه به همان اندازه پهن‌تر.
 • معمولاً به‌عنوان خوش اندام ترین بدن نامیده می‌شوند. به‌راحتی با نگاه‌کردن به پاهایتان می‌توانید متوجه شوید که بعضی مواقع در مقایسه با بقیه اعضای بدنتان به طور قابل‌توجهی پهن‌تر، عضلانی‌تر و پرتر هستند.

ببینید که آیا تیپ بدنی شما مستطیلی/چهارگوش است یا خیر. حدود ۴۶ درصد از خانم‌ها به این شکل که دارای دور کمری تقریباً شبیه به لگن و نیم‌تنه هستند اعضای بدن شما مانند تیپ بدنی سیب و گلابی شکل انحنا ندارد. شما با شانه‌هایی پهن کاملاً صاف به نظر می‌رسید.

برخلاف دو نوع تیپ بدنی قبل، بهترین روش برای تشخیص تیپ بدنی مستطیلی اندازه‌گیری است. با اندازه‌گیری، متوجه خواهید شد که (اندازه) کمرتان یک تا هشت اینچ از نیم‌تنه شما کوچک‌تر است.

به‌صورت ایستاده و کاملاً صاف، شما نباید هیچ خمیدگی مشخص و قابل‌توجهی را در اطراف کمرتان مشاهده کنید.

بخوانید  در رویدادهای مختلف از چه کت پافری برای استایل بهترمی توانید بهره ببرید؟

قفسه سینه شما اندام شمارا بیشتر مشخص می‌کند، زیرا کمری برای اضافه‌کردن منحنی وجود نخواهد داشت.

علی‌رغم مستطیل بودن (تیپ بدنی)،این امکان وجود دارد که در قسمت پایین انحنایی داشته باشید مانند نیم‌تنه پایینی تیپ بدنی گلابی، و یا سینه‌ای پهن با کمی اضافه‌وزن در اطراف شکم داشته باشید.

ببینید آیا تیپ بدنی شما ساعت شنی است یا خیر. با دارابودن تنها ۸ درصد کمترین میزان را در بین زنان دارد. در اندازه‌گیری، لگن و سینه معمولاً برابر هستند و کر باریک است.

مشخصه تیپ بدنی ساعت شنی برای شناسایی، کمر کشیده و اینکه اندازه آن تقریباً با بالا و پایین متناسب است.

تیپ‌های بدنی ساعت شنی هم در بالا و هم در پایین دارای انحنا و برآمدگی هستند.

شما همیشه می‌توانید تیپ بدنی ساعت شنی داشته باشید حتی در مواردی که شما دارای: بازوهای گوشتی، شانه‌های پهن‌تر یا در قسمت پایینی بدنتان پرتر هستید.

باید این را بدانید که شکل بدنی تا حد زیادی از قبل تعیین شده، اما با رژیم و ورزش تا حدودی قابل اصلاح است.ژنتیک شما تعیین می‌کند چربی به چه اندازه بین قسمت‌های مختلف بدن منتقل شود و این مورد قابل تغییر نیست. اگر شما وزن زیادی اطرافتان (بدن) ندارید، نوع بدن شما به همان اندازه واضح نخواهد بود. زنان لاغراندام به یکدیگر شباهت بیشتری نسبت به زنان چاق دارند.

شما نمی‌توانید در نقطه‌ای خاص چربی‌سوزی کنید. البته در قسمت خاصی از بدن امکان پذیراست. شما می‌توانید تمریناتی برای کمک به صاف شدن عضلات شکم انجام دهید. اما بدن شما این کار را فقط در یک نقطه انجام نمی‌دهد. درهرصورت برای خانم‌ها این تغییر در اطراف قفسه سینه و باسن مشخص است.

شما نمی‌توانید بخشی از بدن خود را بزرگ کنید. توده عضلانی می‌تواند افزایش پیدا کرده و باعث زیبایی و تفاوت شود. انجام تمرین سینه یا استفاده از کرم‌های پوست به بزرگ‌تر شدن نیم‌تنه شما کمکی نمی‌کند. باوجوداینکه تمرینات سینه باعث صاف و محکم شدن سینه می‌شود، در واقع باعث افزایش بافت پستان نمی‌شود.

تیپ‌های بدنی مختلف تمایل به افزایش یا کاهش وزن در مناطق خاصی از بدن دارند. برای مثال زنی با تیپ بدنی ساعت شنی تمایل به افزایش یا کاهش وزن در نواحی نیم‌تنه و باسن و نه کمر را دارد. اما زنی با فرم بدنی سیب تمایل به افزایش وزن در لگن را دارد نه نیم‌تنه – حتی اگر در همان وزن بدن باشد.

در بیشتر مواقع تمرینات هوازی و مقاومتی برای تغییر شکل بدن استفاده می‌شود. با آگاهی از اینکه چربی‌های شما دیرتر یا زودتر از بین می‌روند، می‌توانید یک برنامه تمرینی متناسب با نیاز بدنتان طراحی کنید.

یادتان باشد لباس‌ها برای تعریف و نمایش نوع بدن شماست، بنابراین در انتخاب لباس دقت کنید. حتی یک مدل با بدنی ایده‌آل هم از همه لحاظ خوب به نظر نخواهد رسید. زمانی که طراح در حال تهیه عکس و یا کت واک هست، تنها مدلی را انتخاب می‌کنند که به بهترین شکل لباس‌ها را به نمایش بگذارد … مدل‌ها قابل تعویض نیستند.

تغییرات تیپ بدنی ایدئال در طول تاریخ. در دوره ویکتوریا در امریکا تیپ بدنی “ساعت شنی”،بسیار عالی بود و زنان از کرست برای به‌دست‌آوردن این تیپ بدنی استفاده می‌کردند. در دهه ۱۹۲۰،بدن ایدئال زنان از نوع “مستطیل شکل”بود که زنان برای رسیدن به این تیپ بدنی از کمربند و سینه‌بندهای بزرگ استفاده می‌کردند.

بخوانید  رنگ سال جدید - رنگ سال 1400 (2021) چه رنگیه؟

هر فرهنگی، انواع مختلفی از تیپ بدنی را ایدئال می‌دانند. ممکن است یک زن امریکایی افریقایی تبار در امریکا به دلیل باسن خوش فرم تحسین شود. بااین‌حال ممکن است، همان نوع (بدن) در یک خانم ژاپنی وجود نداشته باشد.

به ژنتیک خود نگاه کنید … ژن‌های خانوادگی نقش مهم و زیادی در تیپ بدنی شما دارند. به زنان دیگر خانواده‌تان نگاه کنید و تیپ بدنی که رایج است را ببینید. اگر زنان خانواده شما دارای نوع خاص تیپ بدنی هستند احتمال شبیه شدن به آنان بسیار زیاد است، به یاد داشته باشید تیپ بدنی به پدرتان نیز ارتباط دارد.

نحوه پوشیدن لباس برای انواع تیپ‌های بدنی.

 • لباس‌های مناسب برای تیپ بدنی سیب. برای پوشیدن لباس متناسب با این تیپ، باید توجه را ازروی قفسه سینه‌ها بردارید و به سمت قسمت‌های دیگر ببرید. خط بدنتان را دنبال کنید و توجه و جزئیات را در قسمت یک‌سوم پایینی بدن نگه دارید. برای این تیپ بدنی، پوشیدن پیراهن، بلوز یا لباس‌هایی با یقه‌هفتی بدون اینکه فانتزی و بزرگ به نظر برسید آسان و مناسب است.
 • با پوشیدن آستین بلند توجه را ازروی کمر، شانه و بازوهای خود بردارید و با پوشیدن لباس‌های یقه‌گرد و یقه‌هفتی توجه را به سمت نیم‌تنه و گردن خود جلب کنید.
 • شلوارهای دمپا گشاد را به‌جای شلوارهای جذب و دمپا تنگ انتخاب کرده و بپوشید این کار به ایجاد تعادل بین شانه‌ها و بالاتنه شما کمک می‌کند.
 • از پوشیدن لباس و کمربندهایی که به کمرتان فشار وارد می‌کند خودداری کنید، این کار باعث می‌شود منحنی‌ها و برجستگی‌هایی که تمایل به نمایش آن‌ها ندارید نمایان شوند.
 • در صورت تمایل می‌توانید تاپ‌های پارچه‌ای برای پوشاندن برجستگی‌ها بپوشید.
 • می‌توانید از لباس‌هایی با رنگ‌های تیره برای نمایش بیشتر ویژگی‌هایتان استفاده کنید.

نکته کارشناس:

کریستینا سانتلی

از پیشنهادها به‌عنوان راهنما استفاده کنید نه قانون. کریستینا سانتلی آرایشگر و مشاور لباس می‌گوید: “پیداکردن لباس‌هایی متناسب با تیپ بدنیتان با آزمون‌وخطا امکان پذیراست است. اغلب فکر می‌کنند به دلیل تیپ بدنشان نمی‌توانند لباس‌های خاصی را بپوشند، و بنابراین هرگز آنها را امتحان نمی‌کنند. به‌عنوان یک سبک، من دوست دارم مشتری‌هایم را به چیزهایی که قبلاًً به آن توجه نمی‌کردند تشویق کنم و آنها اغلب غافلگیر می‌شوند.

نحوه پوشیدن لباس برای تیپ بدنی گلابی. ترفند پوشیدن لباس برای این نوع بدن این است که هر چیزی که به نواحی شکم و نیم‌تنه شما حجم و چیزی اضافه کند بپوشید. با به‌حداقل‌رساندن بخش پایینی بدن توجه را روی بالاتنه خود قرار دهید. اگر تیپ بدنی شما از نوع گلابی است، راهکارهایی وجود دارد که می‌توانید برای لاغرتر نشان‌دادن لگن و باسن از آن استفاده کنید، اگر می‌خواهید انتهای آنها را بزرگ‌تر کنید.

بین بالاترین قسمت (بدن) و نیمه پایین بدنتان تعادل ایجاد کنید. سعی کنید تاپ‌هایی را بپوشید که شانه‌هایتان را برجسته‌تر کند.

از پوشیدن شلوار یا جوراب‌شلواری‌هایی که پاهای شمارا تنگ می‌کند خودداری کنید.

سوتینی بپوشید که باعث می‌شود نیم‌تنه‌تان بزرگ‌تر دیده شود.

شلوار دمپا صاف با (کفش) پاشنه‌دار بپوشید. شلوارهای لوله‌تفنگی که مچ پایتان را می‌پوشانند می‌توانند بخش پایینی بدن شمارا به شکل یک مثلث برعکس درآورند. شلوارهای پاچه گشاد پاهای شمارا نسبت به بالاتنه بسیار ضخیم و شاید پرانتزی شکل به نظر برسانند.

 • نحوه پوشیدن لباس برای تیپ بدنی صاف یا مستطیلی. با این تیپ بدنی، ممکن است شما بدنی بلند و نازکی داشته باشید که دارای برجستگی نیست. بعضی مواقع این نوع تیپ بدنی “پسرانه” نامیده می‌شود. هدف شما باید پوشیدن لباسی باشد که بدن شمارا، نازک نشان می‌دهد و هر قسمت بدن را جدا می‌کند و از کمر به بالا و از کمر به پایین منحنی‌هایی ایجاد کند.
 • اگر بدن شما از این تیپ است می‌توانید کمر خود را به‌نوعی بزرگ‌تر کنید و در ایجاد منحنی‌ها زیاده‌روی و اغراق کنید. برای مثال شما می‌توانید با اضافه‌کردن کمربندی به لباس خود این کار را انجام دهید.
 • برای اضافه‌کردن استایل زنانه به بدنتان از لباس‌های بافت‌دار و پرحجم استفاده کنید. برای مثال پوشیدن لباسی با تزئینات زیاد اغلب وزن (حجم) زیادی در آن منطقه بجود میاورد که باعث می‌شود آن ناحیه مقداری بزرگ‌تر به نظر برسد.
 • دور لباس‌های مردانه را خط بکشید. پوشیدن شلوار جین همراه با لباس گشاد باعث می‌شود شما شبیه به یک پسر دیده شوید. در عوض از شلوار جینی استفاده کنید که برای تیپ بدنی شما ساخته شده و در جاهای مختلف از لباس‌های مخصوص زنان استفاده کنید.
 • از دامن‌های کوتاه و جوراب‌شلواری‌های تنگ با رنگ روشن استفاده کنید تا از پاهای خودتان نهایت استفاده را ببرید. همچنین این موارد فرم بیشتری به بدن صاف می‌دهند.
بخوانید  تاثیر پوشش بر عملکرد جسمی چقدر است؟

از گن استفاده کنید. تیپ بدنی مستطیلی از شکل‌دادن به لباس زیر بهره می‌برد. برای مثال استفاده از سوتینی کوچک بدون هیچ تلاش زیادی به بدن شما زاویه می‌دهد و به تعادل آن کمک می‌کند.

 • نحوه پوشیدن لباس برای تیپ بدنی ساعت شنی. از پوشیدن لباس‌هایی که باعث می‌شود جعبه‌ای شکل به نظر برسید خودداری کنید. شما منحنی‌های زیبایی دارید، پس تنها را بپذیرید.
 • موقع لباس پوشیدن از کمر خود به‌عنوان نقطه کانون استفاده کنید. یعنی استفاده از لباس‌های جانبی صاف در باریک‌ترین قسمت کمر. توجه به این نکته باعث می‌شود که منحنی‌های بدنتان بیش‌ازپیش نمایان شوند.
 • منحنی‌های زیبای بدنتان را با پوشیدن لباس‌های صاف در امتداد بدنتان بپوشانید. لباس‌های دست‌دوز معمولاً صاف‌ترند. لباس‌هایی که شکلی ندارند یا پارچه‌ای هستند تمرکز را بیشتر روی نیم‌تنه قرار می‌دهند و تیپ‌های بدنی ساعت شنی را سنگین و باردار نشان می‌دهند.
 • زمانی که در حال برجسته‌سازی کمرتان هستید بخش بالایی و پایینی بدنتان را به تعادل برسانید. با استفاده از کمربند و لباس‌هایی که برای قسمت میانی هستند، باعث جلب‌توجه روی قسمت میانی بدن شوید.
 • در نهایت زنانی که بدنشان دارای انحنا است می‌توانند نیم‌تنه خود را بیشتر نمایش دهند. اگر خط گردنی عمیق و نامناسب دارید بهتر است از آن مدل لباس‌ها استفاده نکنید.
 • به نیم‌تنه خود شکل دهید. اگر تیپ بدنی ساعت شنی دارید احتمالاً هم نیم‌تنه زیادی دارید؛ نگرانی اصلی شما باید در پوشیدن یک سوتین حمایتی باشد تا سینه شما شاداب و سربالا به نظر برسد نه افتاده و آویزان.
 • از تاپ‌های یقه‌هفتی استفاده کنید. درحالی‌که لباس‌هایی که گردن را احاطه کردند برای زنان بااستعداد (بدنی) خوب کار می‌کند، (لباس‌های) یقه‌هفتی کاملاً تملق گرا هستند. فقط مطمئن شوید خط سینه‌تان را بیش از حد در معرض نمایش قرار نمی‌دهید.

نکته: برای خرید مانتو عمده و فروش پالتو عمده می‌توانید به صفحات مورد نظر مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.